Wina i kara, Zbrodnia

Problem winy i kary w literaturze

Literatura 

  1. Sofokles, Antygona,PIW, W-wa 1969,
  2. Słowacki Juliusz ,Balladyna, Czytelnik, W-wa 1970.
  3. Dostojewski Fiodor, Zbrodnia i kara, Czytelnik, W-wa 1960.
  4. Herbert Zbigniew, Przesłanie Pana Cogito,[w] Znak po znaku. Antologia wierszy polskich i obcych lat 1939-1991, W-wa- Wrocław, Wyd Nauk. PWN,s. 208

II. Psychologiczne aspekty zbrodni

Psychologiczne aspekty zbrodni. Przedstaw zagadnienie na wybranych tekstach literackich.

Literatura podmiotu
  1. Sofokles, Antygona,PIW, W-wa 1969,
  2. Słowacki Juliusz ,Balladyna, Czytelnik, W-wa 1970.
  3. Dostojewski Fiodor, Zbrodnia i kara, Czytelnik, W-wa 1960.
  4. Herbert Zbigniew, Przesłanie Pana Cogito,[w] Znak po znaku. Antologia wierszy polskich i obcych lat 1939-1991, W-wa- Wrocław, Wyd Nauk. PWN,s. 208.
(I.Wstęp)
Omawiając psychologiczne aspekty zbrodni w literaturze, należałoby określić sposób rozumienia zagadnienia. Według mnie kluczem do tematu jest wyrażenie PSYCHOLOGICZNE ASPEKTY ZBRODNI, czyli nie chodzi tylko o sprawców zbrodni, ale również o innych ludzi i ich stosunek do zbrodni. Wiąże się to z wieloma złożonymi problemami dotyczącymi zbrodni w ogóle jako aktu przemocy i bezprawia.
Do zagadnień tych należą zarówno problemy związane z postawą samego zbrodniarza, czyli motywy zbrodni,poczucie winy,próby usprawiedliwienia,wyrzuty sumienia lub ich brak.
Ale do aspektów należy także zaliczyć stosunek innych bohaterów do zbrodni, czyli przede wszystkim : potępienie zbrodniarza, zgoda na zbrodnię, obojętność wobec zbrodni, sprzeciw i bunt wobec przestępstwa i wiele innych.
W tym miejscu chciałabym za pomocą “Małego słownika języka polskiego” wyjaśnić pojęcie “psychologiczny”. Pojęcie to określa słownik jako (s.677)” oparty na psychologii, odnoszący się do psychiki”.Definicja ta odsyła nas do pojęcia psychika a jest to według słownika“całokształt wrodzonych i nabytych dyspozycji psychicznych danej jednostki, rozwiniętych pod wpływem przeżyć, warunków.”
Na podstawie tych definicji można postawić tezę, że : Psychologiczne aspekty zbrodni mogą być bardzo różne w zależności od celu i motywów kierujących zbrodniarzem bez względu na epokę.
Do omówienia zagadnienia wybrałam 4 utwory, w których pojęcie zbrodni ma zupełnie odmienną motywację psychologiczną i jest ukazane w innym aspekcie. Są to:
Antygona Sofoklesa, Balladyna Juliusza Słowackiego,Zbrodnia i kara Fiodora Dostojewskiego i Przesłanie Pana Cogito Zbigniewa Herberta.

całość: https://https://gieldatekstow.pl/

  lub email:// jolszymanek@gmail.com